Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie: Lapbook o moim ulubionym pisarzu/poecie/twórcy.
Na Wasze prace czekamy do 21.11.2014.
Przed przystąpieniem do konkursu prosimy o zapoznanie się z regulaminem (link poniżej).
Życzymy przyjemnej pracy!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek
Międzynarodowy Dzień Empatii, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W październiku obchodziliśmy w szkole dwa ważne święta: 2 października MIędzynarodowy Dzień Empatii i 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
W ramach Dnia Empatii odbyły się w gabinecie psychologa i pedagoga warsztaty z Żyrafą ( symbolem empatii). Czytaliśmy bajko o empatii. Uczniowie na lekcjach z wychowawcą poruszali również tematykę wrażliwości i potrzeby innych.
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego na terenie szkoły odbyło się szereg akcji promujących wśród znaczenie i rolę zdrowia psychicznego min. zielona wstążka, człowiek plasterek, grupowa kolorowanka wzmacniająca relacje w klasie ( 5a, 6b). Uczniowie w ramach akcji informacyjnej dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy w szkole i poza szkołą w razie kryzysu, trudnych sytuacji.
3
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu
Każdego roku, 20 października, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Został on ustanowiony przez Radę Europy na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Z tej okazji, 21 października, uczennice i uczniowie klas V mieli okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych dot. Krajobrazu Wyżyny Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej orgaznizowanych przez Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W trakcie zajęć omówione zostały m.in. zagadnienia: położenie wyżyn na tle Polski, ich budowa geologiczna, bogactwo surowców, ich wykorzystanie gospodarcze. Ponadto mieliśmy okazję odwiedzić pierwszą w Polsce Stację Czytania Krajobrazu, która zlokalizowana jest na dachu sosnowieckiego Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ. Ten punkt wycieczki wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników, bowiem niecodziennie można oglądać panoramę swojego miejsca zamieszkania z perspektywy tarasu widokowego prawie 100-metrowego wieżowca.
"Kawka dla seniora"
Z okazji Europejskiego Dnia Seniora, który jest obchodzony 20 października 2024r. podopieczni naszej świetlicy własnoręcznie przygotowali dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Sosnowcu piękne kartki z motywem "Kawki dla seniora". Wręczone, oczywiście wraz z kawką, podczas wieczorku poetyckiego, sprawiły radość pensjonariuszom "Jagiellońskiej".
"Pola Nadziei"
W piątek 18 października nasi uczniowie wzięli udział w programie "Pola Nadziei", sadząc żonkile na terenie naszej szkoły. Akcja została zorganizowana w ramach współpracy z Hospicjum Sosnowieckim im. św. Tomasza Apostoła.
Dzięki wsparciu Rady Rodziców uczniowie zasadzili 38 cebulek, które zakwitną wiosną, symbolizując nadzieję i wsparcie dla osób terminalnie chorych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za piękne gesty solidarności!
🌼 Czekamy na kwitnące żonkile, które przypomną nam o potrzebie pomagania innym.
Awans naszej drużyny
W dniu 21 października odbyły się eliminacje mistrzostw Sosnowica w piłce nożnej chłopców. Nasza reprezentacja awansowała do kolejnego etapu rozgrywek z pierwszego miejsca w swojej grupie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Nasze zawodniczki MISTRZYNIAMI SOSNOWCA!
Drużyna z naszej szkoły w składzie: Aleksandra Rutkowska, Patrycja Nowak, Janus Paula, Lena Wiewióra, Karolina Krawiec, Ewelina Grochal i Martyna Gaweł wygrały w turnieju wszystkie swoje mecze i zajęły tym samym pierwsze miejsce w Sosnowcu.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY SUKCESÓW W ZAWODACH REJONOWYCH!!!
Ministerstwo Zdrowia przypomina!
Zasady bezpiecznego grzybobrania
Grzyby mają wielu zwolenników. Znalazły miejsce w naszej tradycji kulinarnej ze względu na swój charakterystyczny smak. Niestety niektóre gatunki zawierają substancje silnie trujące dla człowieka. Co roku wielu amatorów grzybobrania pada ofiarą trujących grzybów.
Pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego grzybobrania…
- Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
- Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby . Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
- Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
- Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak np. Amanita phalloides, Amanita verna).
- Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.
- Nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
- Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
- Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
…oraz o kilku zasadach konsumpcji
- Jedzenie grzybów, szczególne leśnych, jest niewskazane dla małych dzieci oraz osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego.
- Nie należy spożywać grzybów w zbyt dużych ilościach, ponieważ są ciężkostrawne. Może to być również niebezpieczne ze względu na stopień skażenia owocników metalami ciężkimi, które mogą kumulować się w naszych organizmach.
- Nie należy spożywać grzybów na surowo – może to wywoływać dolegliwości trawienne i zatrucia. Pamiętaj, aby odpowiednio przyrządzić grzyby!
- Pamiętaj, że niektóre rodzaje grzybów mogą powodować zatrucia w połączeniu z alkoholem! (np. borowik ponury, czernidlak pospolity)
- Jeżeli po spożyciu grzybów pojawią się u Ciebie nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura – niezwłocznie wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza.
Pamiętaj!
W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa samopoczucia, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Lekarz wezwany w porę może uratować Ci życie!
Jeżeli nie jesteś pewien, czy grzyb, który znalazłeś, jest jadalny – nie ryzykuj! Nawet najbardziej doświadczonym grzybiarzom przytrafiają się pomyłki, które mogą być tragiczne w skutkach!
Akcja charytatywna "Kredkobranie"
Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Kredkobranie"- zbiórce artykółów szkolnych dla dzieci i młodzieży na Kresach.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę: uczniom z klas 1a, 2b, 3b, 5a, 8b oraz nauczycielom.
Koordynatorami akcji byli: p. Elżbieta Gdesz i p. Radosław Sobala.
5
Awans do finału w turnieju piłki nożnej
Dnia 15.10.2024 reprezentacja dziewcząt SP 1 w piłce nożnej, zajęła pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, wygrywając wszystkie mecze w grupie półfinałowej. Z kompletem zwycięstw i z pierwszego miejsca zawodniczki naszej szkołyawansowały do finału mistrzostw Sosnowca. GRATULUJEMY!!!
Szkolenia online dla rodziców
Szanowni Państwo, zachęcamy do udziału w bezpłatnym cyklu szkoleń online: "Wirtualny świat dzieci i młodzieży"
To wyjątkowa okazja rodziców, aby lepiej zrozumieć, jak świat wirtualny wpływa na nasze dzieci. Każde szkolenie porusza kluczowe problemy związane z psychiką, ryzykownymi zachowaniami, cyberprzemocą oraz uzależnieniami od gier i mediów społecznościowych. Szkolenia online prowadzone będą przez ekspertkę – Katarzynę Kudybę.
Temat nr 1: Zaburzenia psychiczne okresu dojrzewania
Termin: 28.10.2024 r., godz. 17.30 – 19.45Temat nr 2. Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży
Termin: 7.11.2024 r., godz. 17.30 – 19.45Temat nr 3: Cyberprzemoc
Termin: 22.11.2024 r., godz. 17.30 – 19.45Temat nr 4: Wirtualny świat gier i hazardu
Termin: 9.12.2024 r., godz. 17.30 – 19.45Szczegóły na stronie: https://cdnsosnowiec.edupage.org/news/?gtnid=662#news-662
Życzenia od Rady Rodziców
Sukces naszych uczniów
10 października 2024r. w Ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie odbył się I etap III edycji konkursu „Ekologiczne łamanie główki”. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że reprezentacja naszej szkoły – Milena Flak i Kacper Książek (oboje z klasy Va) wygrali zmagania regionalne i tym samym awansowali do etapu wojewódzkiego.
Konkurs obejmuje zagadnienia zgodne z podstawą programową dla klas IV-VI szkoły podstawowej z przyrody, biologii i geografii oraz zagadnienia dotyczące parków krajobrazowych województwa śląskiego. Serdecznie gratulujemy Milenie i Kacprowi i już teraz życzymy powodzenia w kolejnym etapie, który odbędzie się 5 listopada, również w Będzinie.
Zaproszenie
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności